İngiltere İngilizce Dil Okulları Genel Bilgiler

İngiltere’de İngilizce dil Okulları Genel Bilgiler 

Bir lisanın öğrenileceği en uygun yer hiç şüphesiz doğal olarak konuşulduğu ülkedir.İngilizcenin doğum yeri ve asli vatanı olan İngiltere 24 saat eğitim göreceğiniz bir 'yabancı dil laboratuvarı' olacaktır. İngilteredeki İngilizce Dil okullarındaki dersler eğitiminizin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. İngilteredeki İngilizce Dil Okulların düzenledikleri etkinlikler, geziler, yanında kalacağınız aile ve yakın çevre ile olan ilişkileriniz İngiltere’de sizi tam bir "lisan atmosferinde" yaşatacaktır.

 

İngiltere Dil Okullarında Eğitim Süresi Nedir?

İngiltere’deki Dil Okullarındaki İngilizce dil kursları yıl boyunca kesintisiz sürmektedir. Eğitim süresinin belirlenmesi ulaşmak istediğiniz seviyeye, ayırabileceğiniz zamana ve şüphesiz bütçenize bağlı olarak tamamen size bağlıdır. 2 haftadan başlayarak 1 yıla kadar istediğiniz süreyi tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte  İngiltere’deki kimi okullarda (özellikle üniversiteler tarafından düzenlenen programlarda) kurslar belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

İngiltere Dil Okullarında Kurs başlangıç tarihleri nelerdir?

İngiltere'deki İngilizce dil okullarındaki başlangıç tarihleri son derece esnektir. İngiltere'deki İngilizce dil okullarına genel olarak yılın herhangi bir haftasında başlayabilmek mümkündür. Bununla beraber bazı okul ve kurslarda belirli dönemlerde kurslara başlanabilmektedir.

İngiltere Dil Okullarında Lisan Kurslarına başlayabilmek için hangi düzeyde olmalıyım?

Genel olarak İngiltere'deki İngilizce dil okullarına seviyeniz ne olursa olsun başvurabilirsiniz. Okulun ilk günü yapılacak seviye belirleme sınavı sonucuna göre uygun bir kura yerleştirilecek, kendi seviyenizdeki diğer öğrencilerle birlikte eğitim alacaksınız. Bununla birlikte İngiltere'deki İngilizce dil okullarındaki dil eğitiminizden en verimli faydalanabilmek için hiç bilmeden gitmek yerine seviyenizin en az Elementary (az) düzeyinde olmasını öneriyoruz.

İngiltere Dil Okullarında Haftalık ders sayısı nedir?

İngiltere'de İngilizce dil eğitimi amaçlı vize alabilmek için haftada en az 20 ders (15 saat) yoğunluğa sahip bir kursa kayıt yaptırmalısınız.

İngiltere Dil Okullarında Katılım yaşı nedir?

Yıl boyu devam eden İngilizce Dil kurslarına başvurabilmek için alt yaş 16'dır. Bazı İngilizce okulları 18 yaş altını kabul etmiyorlar. Ticari İngilizce programlarında alt yaş sınırı 21'e kadar çıkabilmektedir. Yaz döneminde ise bazı okullar yetişkinlere yönelik kurslarda yaş sınırını 14'e kadar indirebiliyorlar. Öğrenmenin yaşı olmadığına göre üst yaş sınırı yok.

İngiltere Dil Okullarında Ne Zaman Başvurmalıyım?

İngiltere'de İngilizce için kursa başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 4-6 hafta önce başvurmalısınız. Özellikle yaz dönemlerinde başvuruların yoğun olduğu dikkate alınarak süre daha da uzatılmalıdır. Genel olarak ne kadar önce başvurursanız işlemlerin o denli sağlıklı ve zamanında sonuçlanacağı dikkate alınmalıdır.

İngiltere Dil Okullarında Kaç kişilik sınıflarda eğitim göreceğim?

Her ne kadar İngiltere'deki İngilizce dil okullarında sınıf mevcutlarındaki üst sınır 14/15 ise de bir çok okulda 10-12 kişilik sınıflarda ders verilmektedir. Özellikle kış aylarında sınıf mevcutları daha düşük olma eğilimindedir. Kimi okullar sınıf mevcutlarını 5 öğrenci ile sınırlayabilmektedir. Sınırlı zamana sahip iş adamları ve yöneticilere yönelik bire bir özel ders programları da bulunuyor.

İngiltere Dil Okullarındaki eğitimim sonunda sertifika alacak mıyım?

Kurs türü ve süresi ne olurs olsun İngiltere'deki İngilizce dil okullarına düzenli devam eden öğrenciler sertifika almaya hak kazanmaktadır. Öte yandan İngilizce seviyenizi ölçmeye yönelik, uluslararası geçerliliğe sahip sınavlarına da girmeniz özellikle teşvik edilmektedir.

İngiltere Dil Okullarında Okuldaki ilk gün ne olacak?

İngiltere'deki İngilizce dil okullarının hepsinde ilk gün seviye tespit sınavı yapılmaktadır. Sınav sonucuna göre öğrenciler uygun sınıflara yerleştirilmektedir. İlk gün öğrencilere şehri tanıtan genel bilgiler,haritalar, kimlik kartı, çeşitli pratik bilgiler ve kurs malzemelerini içeren öğrenci dosyaları verilmektedir.

İngiltere Dil Okullarında Okullardaki olanaklar, tesisler nelerdir?

İngiltere'deki İngilizce dil okullarının sağladıkları olanaklar ve tesisler okuldan okula büyük değişiklik gösterebilmektedir. Önemli bir kısmında öğrencilerin yararlanabilecekleri multimedya bilgisayar merkezi, kütüphane, dil laboratuvarı, kafeterya vb. bulunmaktadır. Üniversite ya da kolejlerin dil okullarına devam eden öğrenciler kampüs olanaklarından da yararlanabilmektedir.

İngiltere Dil Okullarında Sosyal Etkinlikler - Geziler düzenlenecek mi?

İngiltere'deki İngilizce dil okulları sınıf içi eğitim programlarına ek olarak hafta boyunca çeşitli sosyal ve sportif etkinlikler, hafta sonları çeşitli geziler düzenlemektedirler. Bu etkinliklerin bazıları için maliyet bedelleri talep edilmektedir. Etkinliklere katılıp katılmamak tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır.

İngiltere Dil Okullarında Havaalanında karşılanacak mıyım?

İngiltere'deki İngilice Dil okullarının tamamı havaalanında karşılama hizmeti vermektedir. İngiltere'ye varışınızda okulunuz ismi yazılı bir tabela ile sizi görevli karşılayacak ve konaklayacağınız aileye götürecektir. İngilizceniz iyi düzeyde değilse yada yurtdışına ilk kez çıkıyorsanız havaalanında karşılama servisini tercih etmeniz tavsiye ediliyor.

İngiltere Dil Okullarında Okullardaki öğrenci yapısı nedir?

İngilizce dil okullarının tümünde öğrenciler aynı amaç için dünyanın farklı ülkelerinden gelen diğer öğrencilerle birlikte İngilizce dil eğitimi almaktadır. Bu İngilizce dil öğrenimin yanısıra farklı ülkelerden arkadaşlar edinmek ve farklı kültürleri de tanımak için bulunmaz bir fırsat olacaktır.

İngiltere Dil Okullarında Okullar onaylı mı?

İngiltere'de İngilizce dil okulu seçerken British Council onaylı olmasına dikkat etmelisiniz.