İngilizce'yi İngiltere'de Öğrenin

İngilizce içinde bulunduğumuz yüzyılda dünyanın en önemli dili hiç kuşkusuz. Günümüzde bir milyardan fazla insanın birinci ve ikinci dili olarak İngilizce konuştuğu tahmin ediliyor. Bunların yaklaşık 350.000.000'ı İngilizceyi birici dil olarak kullanıyor.   

İngiltere'de İngilizce öğrenmenin avantajları arasında ana dili İngilizce olan, uzman, tecrübeli öğretmenlerden eğitim almanız, sınıf dışında da 'canlı bir dil laboratuarında' bulunuyor olmanız ve sadece günde bir iki saat değil tam gün İngilizce eğitimi alıyor olmanız, hepsinden önemlisi tüm bunların doğal sonucu olarak daha hızlı ve etkili İngilizce öğrenmeniz sayılabilir.

Eğer İngiltre'de yüksek öğrenim düşünüyorsanız dil eğitimi dönemi iyi bir oryantasyon olarak değerlendirilebileceği gibi farklı kültürleri öğrenmek de avantajlar arasında sayılabilir. İngilizce konuşulan ülke üniversitelerinin talep ettiği TOEFL seviyesine sahip olsanız bile öğrenim görmeyi planladığınız ülkede bir süre yoğun İngilizce eğitimi almanız akademik eğitim öncesinde dile ve ortama uyum sağlamayı kolaylaştırması bakımından tavsiye edilmektedir.


İngiltere'deki İngilizce dil okullarına istenilen tarihte başlanılabilmekte, kurs süresi öğrencinin ayıracağı bütçe, zamana ve erişmek istediği lisan seviyesine bağlı olarak birkaç haftadan bir yıla kadar istenilen süre olabilmektedir. Üniversitelerin sunmuş oldukları programlar ise belirli dönemlerde düzenlenebilmektedir.

İngiltere'deki İngilizce dil okullarına devam eden öğrenciler aile yanında kalabilecekleri gibi kampüs içindeki ve/veya dışındaki yurtlarda da kalabilmektedirler. Konaklama türüne karar verirken aile yanında konaklamanın daha ekonomik, rahat, pratik imkanlarının fazlalığı söz konusu iken kampüste konaklamada kendi yaş grubunuzdaki diğer öğrencilerle bir arada, kampüs imkanlarıyla iç içe olmak ve ulaşım sorunun olmamasını değerlendirmeye almalısınız. Okulların tamamına yakını ders dışı zamanlarda öğrencilerin İngilizce pratiklerini arttırmak ve hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için çeşitli sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler, geziler düzenlemektedirler.

 

İngiltere'deki İngilizce dil okullarına  başvuru yaparak vize alabilmek için en az haftada 20 ders yoğunluktaki bir kursa kayıt yaptırılmalıdır. Zaman zaman  işlemlerin uzun sürebileceğini dikkate alarak eğitime başlamayı düşündüğünüz tarihten ortalama 6-8 hafta önce okul için başvurmanızda fayda bulunuyor.  Eğer okul yurdunda kalmayı tercih ediyorsanız yer bulamama gibi bir sorunla karşılaşmamak için başvurunuzu daha da erkene çekmeniz tavsiye edilmektedir.